Интер го освои Купот на Италија - Перишиќ херој
Foto

Интер го освои Купот на Италија - Перишиќ херој

Интер беше крунисан за шампион на Купот на Италија во 2022 година, откако во вчерашното финале го совлада Јувентус со 4-2.

Николо Барела постигна ран гол за Интер пред Јувентус да поведе со 2-1 со головите на Алекс Сандро и Душан Влаховиќ. На 10 минути до крајот на натпреварот, Хакан Чалханоглу постигна гол од белата точка, испраќајќи ја играта во продолженија на стадионот „Олимпико“. За време на продолженијата, Иван Перишиќ погодувајќи двапати му донесе победа на својот тим од 4-2.

Претходно, настапот во Лигата на шампионите Јувентус го заврши уште во осминафиналето, каде што доживеа елиминација од Виљареал, а во италијанскиот Суперкуп беше, исто така, поразен од Интер.

За Јувентус ова ќе биде прва сезона без трофеј после 11 сезони.

0 Коментари

Остави коментари