„Има таков народ” и ДПС на последни консултации околу составувањето на новата бугарска Влада
Foto

„Има таков народ” и ДПС на последни консултации околу составувањето на новата бугарска Влада

Победничката партија на последните парламентарни избори во Бугарија „Има таков народ“ денеска ќе одржи консултации и со Движењето за права и слободи (ДПС).

Како што јави дописникот на МИА од Софија, ова е последна од планираните средби на највисоко ниво меѓу партијата на ТВ-водителот Слави Трифонов и пратеничките групи, без ГЕРБ-СДС, во рамките на 46-то Национално собрание на Бугарија.

„Има таков народ“ побара разговори со Движењето за права и слободи во обид да се обезбеди најшироко можно парламентарно мнозинство за нивните идни политики. Како што додава дописникот на МИА од Софија, денешната средба е оптоварена со најмногу очекувања и предизвикува најголем интерес кај медиумите и политичките набудувачи.

„Има таков народ“, го покани на разговори ДПС, и покрај категоричните позиции на другите партии, дека тие нема да ја поддржат нивната влада ако во неа учестгвуваат ГЕРБ и ДПС.

Претседателот на парламентарната група на „Има таков народ“, Тошко Јорданов истакна дека целта на консултациите е да се видат приоритетите и политиките, а не се за поединци и теснопартиски интереси. Тој, за време на консултациите со други партии, рече дека никој не сака ниту ГЕРБ, ,ниту ДПС, да учествуваат на кој било начин во новата бугарска Влада.

0 Коментари

Остави коментари