Гутереш повика на целосен хуманитарен прекин на огнот во Газа

Генералниот секретар на Обединетите нации (ОН) Антонио Гутереш денес се заложи за целосен хуманитарен прекин на огнот меѓу Израел и палестинските милитанти Хамас наместо привремено примирје, бидејќи „хуманитарната катастрофа во Газа од ден на ден се влошува“.

Египетските, катарските и американските преговарачи се договорија за продолжувањето на четиридневното примирје во Газа што истекуваше денес, рекоа египетски безбедносни извори, во услови на растечки глобален притисок да се продолжи договорот што ги прекина седумнеделните борби.

„Дијалогот што доведе до договорот мора да продолжи, што ќе резултира со целосен хуманитарен прекин на огнот, за доброто на народот на Газа, Израел и поширокиот регион“, рече портпаролот на Гутереш Стефан Дужарик во изјавата.