Голем пожар кај Шибеник

Во 15 часот и 17 минути шибеничките пожарникари добиле дојава за пожар во Врпоље, објави Шибенски.хр. Според Противпожарната бригада на Шибеничко-книнската жупанија, на терен се 51 пожарникар со 18 возила.

На копнените сили им помагаат четворица Канаѓани, кои се испратени на местото на пожарот.

– Сега на терен се 51 пожарникар со 18 возила, а на помош и четворица Канаѓани. Патот Врпоље-Данило е затворен, а струјата во околината е исклучена – соопштија од Жупанискиот центар 112.

Противпожарната бригада на Шибеничко-книнската жупанија добила дојава за пожар во 15 часот и 17 минути. Како што изјави за Радио Шибеник Волимир Милошевиќ, командант на противпожарната служба во Шибеник, пожарот кај Врпоље се уште не е ставен под контрола.

– Во густата борова шума се уште гаснат четири кантари. Ситуацијата е неизвесна, но најважно е пожарот повеќе да не ги загрозува зградите. Главно работиме на зачувување на предметите и се обидуваме да го запреме пожарот – рече Милошевиќ.

Лошата вест за шибеничките пожарникари е што пожар избувна и на островот Какањ во шибенскиот архипелаг. На пожарот биле испратени три трактори. На пожарникарите не им помага тоа што дува умерен јужен ветер,пренесе Блиц.рс.