Германски медиуми: Њуи веќе преговара со Ферари

Преговорите меѓу Адријан Њуи и Ферари се веќе во напредна фаза, пишуваат неколку медиуми во Германија, но во оваа фаза информациите остануваат во доменот на гласините.

Њуи повторно потпиша со Ред Бул во мај 2023 година и до неодамна се тврдеше дека проблемите и борбата за власт кај светските шампиони не влијаат на неговата работа, која во моментов е главно концентрирана на хиперавтомобилот РБ17.

Меѓутоа, неодамна во Италија протекоа информации за тоа што може да му понуди Скудерија на Њуи, а листата на примамливи проекти се покажа како исклучително долга и интересна - од влијание врз сериското производство на „Црните коњи“ до дизајнирање јахти.

Исто така, во Маранело имаат желба Њуи да работи со најуспешниот возач во историјата на Формула 1, Луис Хамилтон, кој од следната сезона ќе вози за Скудерија.

Другиот катализатор за одлуката на Њуи да бара алтернатива за Ред Бул се смета дека е интензивирањето на борбата за превласт во тимот, чие огромно мнозинство се одвива зад сцената. Многу аналитичари прогнозираат дека сме многу блиску до исходот и наскоро ќе бидеме сведоци на отстранување на важни фигури во тимот, а голема е веројатноста тоа да се одрази дури и на Макс Верстапен, за кој Мерцедес и Тото Волф имаат сериозна интерес.

Во однос на новиот договор на Њуи, Ред Бул експлицитно објаснија дека немаат пракса да ги коментираат договорите на своите вработени, туку направија исклучок за најуспешниот дизајнер во Формула 1, кој има 25 светски титули и потврдија дека повторно потпишал.

Се разбира, ако Њуи замине, неговото време за забрана за започнување на новата работа ќе биде долго - најверојатно календарска година. Но, Фредерик Васур всушност сака Њуи да работи на болидот на Скудерија за 2026 година, кога ќе стапат на сила новите технички правила.