ФИФА ги објави кандидатите за фудбалер на годината
Foto

ФИФА ги објави кандидатите за фудбалер на годината

Познати се имињата на играчите кои се номинирани од страна на Светската фудбалска асоцијација (ФИФА) за наградата фудбалер на 2021 година.

 

Номинирани се:

Карим Бензема (Франција, Реал Мадрид)

Кевин де Брујн (Белгија, Манчестер сити)

Кристијано Роналдо (Португалија, Јувентус/Манчестер јунајтед)

Ерлинг Холанд (Норвешка, Борусија Дортмунд)

Жоргињо (Италија, Челзи)

Нголо Канте (Франција, Челзи)

Килијан Мбапе (Франција, ПСЖ)

Роберт Левандовски (Полска, Баерн Минхен)

Лионел Меси (Аргентина, Барселона/ПСЖ)

Нејмар (Бразил, ПСЖ)

Мохамед Салах (Египет, Ливерпул).

 

Кај голманите кандидати за најдобар се:

Алисон (Бразил, Ливерпул)

Џанлуиџи Донарума (Италија, Милан/ПСЖ)

Едуард Менди (Сенегал, Челзи)

Мануел Нојер (Германија, Баерн Минхен)

Каспер Шмајхел (Данска, Лестер).

 

Доделувањето на наградите ќе се одржи на 17 јануари 2022 година. 

0 Коментари

Остави коментари