Ферстапен: Се надеваме дека болидот на Ред Бул ќе стане малку побрз
Foto

Ферстапен: Се надеваме дека болидот на Ред Бул ќе стане малку побрз

Пилотот на Ред Бул, Макс Ферстапен го сподели своето мислење за изгледите на тимот за претстојното Гран при на Португалија.

– Имам малку да кажам за најновите иновации. Секако, се надеваме дека отсега болидот на Ред Бул ќе биде малку побрз. Дали има област каде што автомобилот треба јасно да се подобри? Секогаш има области во кои би сакале нешто да додадете. Не мислам дека следните две трки ќе играат клучна улога. Секогаш се обидувате да сторите сè како што треба. Само треба да се обидеме да ја завршиме нашата работа добро секој викенд. Резултатите на Мерцедес покажуваат дека тие се подготвени за борба. Сезоната ќе биде долга и навистина не е важно што ќе се случи на ова Гран при. Но, да, секако, како и секогаш ќе се обидеме да сториме сè како што треба, рече Ферстапен.

Трката од шампионатот во Формула 1 за Големата награда на Португалија ќе се вози в недела со почеток во 16 часот.

0 Коментари

Остави коментари