Ферари ги одложува големите надградби на своите болиди до шпанското Гран при

Ферари го одложи воведувањето на големи ажурирања на своите болиди пред трката за Големата награда на Шпанија. 

Првично, Ферари требаше да тестира нова задна суспензија на етапата Имола - но во моментот Големата награда на Емилија-Ромања е во опасност. 

Сепак, дури и ако евентуално се одржи етапата, тркачкиот викенд во секој случај ќе се одржи во тешки временски услови. Тимот се сомнева дека под такви услови ќе можат да добијат доволно точни информации за работата на болидот во ажурираната конфигурација. 

Во исто време, тестирањето на ажурирањата на Големата награда на Монако првично се сметаше за непрактично поради природата на патеката.