Ферари е подготвен да му понуди на Хамилтон договор од 50 милиони долари

Седумкратниот шампион во Формула 1, Луис Хамилтон може да ја продолжи кариерата во Ферари. Договорот на британскиот возач со Мерцедес истекува на крајот на 2023 година.

Според „Дејли мејл“, Скудерија е подготвена да му понуди на Луис договор за 40 милиони фунти (околу 50 милиони долари). Се известува дека преговорите се одвиваат на „највисоко ниво“, претседателот на Ферари Џон Елкан е во „близок контакт“ со Хамилтон.

Ферари сериозно размислува за две опции во кои е вклучен Хамилтон, според повеќе британски и италијански извори запознаени со ситуацијата. Идеалната опција би била Хамилтон и Леклер за следната сезона. Во овој случај, тимот ќе го напушти Карлос Саинц.

Второто сценарио е заминување на Леклер на сметка на доаѓање на Хамилтон. Тогаш Луис ќе му стане партнер на Карлос, а Шарл ќе замине во Мерцедес каде ќе настапува со Џорџ Расел.

Британското издание тврди дека паричното прашање нема да биде пресудно за Хамилтон, бидејќи Мерцедес и Ферари се подготвени да му понудат еднакви суми - приближно 50 милиони долари или повеќе.

Клучен фактор може да биде надградбата на Мерцедес на ГН на Монако овој викенд. Ако германскиот тим ја намали разликата во однос на Ред Бул, Хамилтон е поверојатно да остане во Мерцедес.