Феникс на една победа до големото финале во НБА плејофот
Foto

Феникс на една победа до големото финале во НБА плејофот

Екипата на Феникс санс ги победи Лос Анџелес клиперс со 84:80 ноќеска во четвртиот натпревар од плејоф серијата во полуфиналето на НБА-лигата.

Најпродуктивен на паркетот беше играчот на Санс, Девин Букер со 25 поени. Кај домаќините се истакна Пол Џорџ со 23 поени и 16 скока.

Резултатот во серијата од конференциското финале е 3-1 во корист на Феникс. Следниот натпревар ќе се одржи на 29 јуни и со евентуален триумф на Феникс ќе го добиеме првиот кој ќе игра во големото финале.

Втората полуфинална двојка ја сочинуваат Атланта и Милвоки. По две средби во серијата прв до четири победи, резултатот е изедначен, 1:1.

0 Коментари

Остави коментари