Федерер по десетти пат најдобар во Хале
Foto

Федерер по десетти пат најдобар во Хале

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер го победи белгискиот ривал Давид Гофин во финалето на турнирот во Хале со 7:6 (7:2) и 6:1. За ветеранот ова беше јубилеен 10.трофеј на овој АТП турнир во Германија.

Мечот траеше 1 час и 25 минути.

За Федерер воедно ова беше 102. титула во кариерата.

Наградниот фонд во Хле изнесуваше 2.081.830 евра.

0 Коментари

Остави коментари