Европската титула слави полнолетство – „Кометал шампионе“ се пее одново
Foto

Европската титула слави полнолетство – „Кометал шампионе“ се пее одново

Женскиот ракометен колектив кометал Ѓорче Петров во сезоната 2001/2002 го однесе македонскиот спорт на врвот на Европа со освојувањето на титулата во Лигата на шампионите.

Најголемиот спортски успех на нашата земја беше запечатен во СРЦ Кале со победа од 26-22 над Херц Ференцварош, кој ги лансираше Кастратовиќ, Будимир, Нацева, Кисељева, Малахова, Дину.

Во национални хероини денеска, 18 години подоцна, кометалки слават полнолетство на титулата, а химната Кометал шампионе, доби нова преработка од композиторот александар митевски, заедно со актерот Драган Спасовски – Дац, како и дел од ракометарките.

0 Коментари

Остави коментари