ЕУРО 2020: Италија го победи Велс со 1-0
Foto

ЕУРО 2020: Италија го победи Велс со 1-0

Италија и Велс си ги одмерија силите на стадионот Олимпико во рим. Италија со голот на Матео песина во 39-тата минутиа поведе се 1-0.

Во второто полувреме, Бернандечи биеше од слободен удар само крај голот. Италијанците доминантни и во второто полувреме. Емпаду заработи и црвен картон откако го згазна Бернандечи, а судијата најстрого го казни. Италијанците имаа најголема прецизност во додавањата, поседот на топката и шутирање кон целта. Бале ја имаше назрелата шанса за велс, но биеше силно над голот на Донарума.

Пред самиот крај, Киеса не уеспеа да се избори во еден карамбол пред голот на Вард. Тимот на Велс имаше неколку измени во тимо, но и покрај сите шанси, идентично како и Турција во Баку, не можеа да се приближа кон голот на Азурите. Белоти имаше шанса за гол, но Вард се постави на линија на ударот и спаси сигурен гол.

Иако претпрпе порази, велс оди во осминафиналето со Италија. Таму „Аѕурите“ ќе соочат со второпласираната селекција во групата Ц, тоа ќе биде Австрија или Украина.

0 Коментари

Остави коментари