Емерсон стана првиот играч во историјата кој освоил пет различни натпреварувања на УЕФА

Фудбалерот на Вест Хем, Емерсон стана првиот играч во историјата кој освоил пет различни европски натпреварувања на сениорско ниво.

Синоќа „чеканите“ ја совладаа Фиорентина со 2:1 во финалето на Конференциската лига.

Претходно Емерсон го освои Евро 2020 со Италија во 2021 година и ја освои Лигата на шампионите и Суперкупот на УЕФА со Челзи. Во 2019 година, Италијанецот ја освои Лигата на Европа со сините.