Експлодира фабрика за чоколадо во САД, две лица починаа

Две лица починаа, а девет се водат како исчезнати во екплозија синоќа во фабрика за чоколада во американската држава Пенсилвенија.

Осум луѓе се повредени и пренесени во болница.

Експлозијата се случила вчера во 17.00 часот по локално време (21.00 часот по средноевропско). Причините за експлозијата се испитуваат.