Џовинаци казнет со 10 секунди за опасен пристап кон кран што работеше на патеката
Foto

Џовинаци казнет со 10 секунди за опасен пристап кон кран што работеше на патеката

Пилотот на Алфа Ромео, Антонио Џовинаци, е казнет со 10 секунди на трката за ГН на Сингапур. Десетте секунди беа додадени на резултатот на возачот, но тој успеа да ја задржи десеттата позиција на која ја заврши трката.

Причината за казната беше опасно возење во 34. круг, кога на патеката се појави кран за да го подигне оштетениот болид на Џорџ Расел.

Сите пилоти беа предупредувани дека треба да останат на десната страна на патеката по излегувањето од осмиот свиок, но Џовинаци ги игнорираше предупредувањата и возеше опасно близу до кранот и работниците кои работеа со него.

0 Коментари

Остави коментари