Двајца повредени во руски воздушен напад на Киев

Најмалку две лица се ранети во синоќешниот руски ракетен напад врз Киев, пренесува Украинска Правда.

Се додава дека проектилите оштетиле шесткатница, како и повеќе од 20 куќи.

Русија синоќа истрела три проектили кон Украина, при што системите за противвоздушна одбрана уништија два проектила над регионот на Киев, изјави на Телеграм Микола Олешук, командант на воздухопловните сили на Украина.

Киев, неговата околина и неколку други региони низ Украина утрово беа под предупредување за воздушен напад околу еден час.

Русија ќе направи се за да ја лиши Украина од способноста да ги нападне енергетските капацитети, како што е нападот на Енергодар во областа Запорожје, што украинската армија го изведе со помош на беспилотни летала, соопшти Министерството за надворешни работи на Русија.