Два случаја на коронавирус во Франција – први потврдени во Европа
Foto

Два случаја на коронавирус во Франција – први потврдени во Европа

Два случаи на инфекција со новиот коронавирус се потврдени во Франција денеска,и тоа се првите случаи во Европа.

Министерката за здравство Ањес Бузин на прес-конференција рече дека тоа се првите потврдени случаи во Европа, додавајќи дека верува оти повеќе очекува нови случаи во таа држава.

Првиот случај е пријавен во Бордо, а вториот во околината на Париз. Министерката истакна дека властите ќе направат се за да се ограничи ширењето на вирусот.

0 Коментари

Остави коментари