Доделен шампионскиот пехар на ракометарките на „Ѓорче Петров“

Ракометарките на „Ѓорче Петров“ го подигнаа шампионскиот трофеј, откако и официјално ја одбранија титулата во македонската женска Суперлига, и покрај поразот од „Куманово“ во претпоследното коло во оваа сезона. 

На едно коло до крајот на прволигашката сезоната, „Ѓорче Петров“ има недостижни шест бодови предност пред второпласираниот „Куманово“.

Шанса за освојување на двојната круна, старо-новиот шампион ќе има следниот викенд, кога на програмата е завршницата во македонскиот куп. 

Во полуфиналето „Ѓорче Петров“ игра против „Вардар“, додека пак бранителот на трофејот „Металург“ за пласман во финалето ќе игра против „Куманово“.