До кога политичарите ќе ја кројат судбината на судската трета независна власт?
Foto

До кога политичарите ќе ја кројат судбината на судската трета независна власт?

„Рекет“ или предметите на СЈО, тасот на вагата на Јустиција киднапиран од политиката – до кога политичарите ќе ја кројат судбината на судската трета независна власт? Зошто власта преговара за иднината на случаите на СЈО со осомничени и обвинети токму во тие случаи? Како дел од опозиционерите ќе докажат дека се осомничени поради политички уцени? Дали по четири години за надеж во правдата, излегува дека Обвинителството од Рузвелтова било единствено дувло на роднински и партиски вработувања? Дали битката од зад затворените врати на полноќните преговори ќе се пресели во рингот на изборната арена?

Во 24 Анализа, пратенички дуел меѓу Мухамед Зекири од СДСМ и Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ.

0 Коментари

Остави коментари