Директорот на СЗО: Пандемијата може да се стави под контрола само со сузбивање на вирусот
Foto

Директорот на СЗО: Пандемијата може да се стави под контрола само со сузбивање на вирусот

„Пандемијата може да се стави под контрола, само доколку владите преземат акции за сузбивање на пренесувањето на коронавирусот во заедниците. ова го изјави денеска директорот на СЗО, Тедрос Адхан Гебрејесус.

Според него оваа седмица бројот на заразени од коронавирусот во светот ќе премине 20 милиони. порачува дека „без вакцина, единствен начин за контрла на ковид-19 се основните мерки. „мојата порака е кристално јасна: сузбивање на вирусот, нагласил Тедрос на брифингот за медиуми во Женева.

0 Коментари

Остави коментари