Деветнаесет години од убиството на бранителите кај Љуботенски бачила
Foto

Деветнаесет години од убиството на бранителите кај Љуботенски бачила

Денеска се навршуваат 19 години од убиството на бранителите кај месноста Љуботенски бачила, во 2001 година кога воено товарно возило на армијата на патот нагази на две противтенковски мини.

На споменикот на загинатите бранители денеска венци положија членови на нивните семејства и делегации од кабинетот на претседателот на државата и од владата.

Осумтемина бранители  кои загинаа кај месноста Љуботенски бачила беа припадници на резервниот состав на армијата од гарнизонот Скопје.

 

0 Коментари

Остави коментари