Денеска се регистрирани 493 случаи на Ковид-19, починаа 17 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

· Направени се 2.911 тестирања, а регистрирани се 493 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 200, Битола – 53, Куманово, Велес и Прилеп – по 23, Кавадарци – 20, Кочани – 19, Штип – 17, Тетово – 13, Делчево – 12, Гевгелија и Неготино – по 10, Демир Хисар – 8, Струмица – 7, Берово и Богданци – по 6, Гостивар, Охрид и Крива Паланка – по 5, Радовиш и Ресен – по 4, Пробиштип, Валандово и Кратово – по 3, Кичево, Струга, Виница и Македонска Каменица – по 2, Свети Николе, Македонски Брод и Пехчево – по 1.

· Регистрирани сe 532 оздравени пациенти од: Скопје – 232, Битола – 44, Кавадарци -29, Кочани – 23, Велес – 22, Прилеп – 20, Тетово – 16, Куманово – 15, Крива Паланка – 14, Ресен – 12, Штип и Делчево – по 10, Охрид, Гевгелија и Берово – по 8, Гостивар и Радовиш – по 7, Кичево, Неготино и Пробиштип – по 6, Свети Николе и Демир Хисар – по 5, Валандово – 4, Струга и Дебар – по 3, Виница, Кратово, Богданци и Пехчево – по 2, Дојран – 1.

· Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 17 починати лица: 4 починати лица од Куманово (62г, 64г, 78г и 93г), 3 починати лица од Прилеп ( 73г,76г и 79г), по 2 починати лица од Скопје (72г и 91г), Велес (76г и 80г) и Кавадарци (57г и 71г), и по едно починато лице од Битола (78г), Делчево (41г), Крива Паланка (79г) и Ресен (71г). Од пријавените лица шеснаесет се починати во болнички услови, а едно лице е починато во домашни услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, се пријавени 6 починати лица со датум на смрт од 28.10.2021 до 05.11.2021. Регистрирани се починати лица од Скопје (4), Велес(1) и Прилеп (1). Починатите лица се на возраст од 43-97г, од кои 4 лица се починати во домашни услови, а 2 лица во болнички услови.

· Направени се 2.911 тестови преку: ИЈЗ-302, ЦЈЗ Скопје-59, ЦЈЗ Битола-71, ЦЈЗ Прилеп-39, ЦЈЗ Тетово–61, ЦЈЗ Куманово-50, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-11, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–159, Жан Митрев (Филип Втори)-56, Авицена-106, Биотек-132, Систина-46, лабораторија Лаор-80, Синлаб-14, Ремедика-16, Плодност–53, Генеа-7, Никоб лаб-204, ВФВ Медикал-26, Ели Медика-25, Ројал Медика–8, Спектра-ММ-10, Рапид Лаб – 1, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.375.

Досега во земјата се направени вкупно 1.439.606 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 210.938, бројот на оздравени пациенти е 195.157, на починати е 7.390, а бројот на активни случаи изнесува 8.391.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 92144, активни 3804

Куманово 12709, активни 321

Тетово 11251, активни 193

Прилеп 9940, активни 423

Битола 8236, активни 667

Гостивар 8054, активни 46

Велес 7163, активни 368

Кавадарци 6724, активни 324

Штип 6460, активни 230

Охрид 6315, активни 243

Струмица 5994, активни 122

Кичево 4195, активни 93

Струга 3877, активни 55

Кочани 3870, активни 232

Гевгелија 2714, активни 152

Неготино 2517, активни 95

Свети Николе 2077, активни 71

Крива Паланка 1827, активни 157

Радовиш 1685, активни 81

Ресен 1667, активни 83

Дебар 1453, активни 0

Берово 1342, активни 62

Делчево 1307, активни 125

Виница 1134, активни 48

Пробиштип 1097, активни 51

Валандово 888, активни 28

Кратово 734, активни 77

Богданци 623, активни 33

Демир Хисар 575, активни 89

Крушево 574, активни 27

Македонски Брод 484, активни 5

Демир Капија 419, активни 10

Македонска Каменица 390, активни 57

Пехчево 340, активни 14

Дојран 159, активни 5