Денеска се регистрирани 476 случаи на Ковид-19, починаа 9 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

· Направени се 3.145 тестирања, а регистрирани се 476 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 208, Битола – 45, Велес – 29, Прилеп – 22, Куманово – 21, Кавадарци – 18, Охрид, Кочани и Гевгелија – по 13, Штип – 11, Делчево – 8, Берово – 7, Струмица, Неготино и Радовиш – по 6, Тетово, Свети Николе, Крива Паланка , Кратово и Демир Хисар – по 5, Ресен – 4, Гостивар, Кичево, Виница , Валандово и Крушево – по 3, Пробиштип и Пехчево – по 2, Струга и Македонска Каменица – по 1.

· Регистрирани сe 279 оздравени пациенти од: Скопје – 137, Куманово – 28, Кавадарци – 26, Битола – 15, Прилеп – 13, Штип – 8, Велес – 7, Кочани – 6, Охрид и Крива Паланка – по 5, Тетово и Кратово – по 4, Гевгелија и Пробиштип – по 3, Струмица, Свети Николе, Демир Хисар, Кичево и Богданци – по 2, Делчево, Неготино, Ресен, Македонска Каменица и Дојран – по 1.

· Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 9 починати лица: по 2 починати лица од Скопје (76г и 77г) и Куманово ( 65г и 73г) и по едно починато лице од Велес (79г), Кавадарци (68г), Штип (88г), Прилеп (70г) и Крива Паланка (40г). Од пријавените лица осум се починати во болнички услови, а едно лице е починато во домашни услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, се пријавени 4 починати лица со датум на смрт од 04.11.2021 до 14.11.2021. Регистрирани се починати лица од Скопје (1), Битола (1), Велес(1) и Кочани (1). Починатите лица се на возраст од 57-81г, од кои 3 лица се починати во домашни услови и едно лице во болнички услови.

· Направени се 3.145 тестови преку: ИЈЗ-337, ЦЈЗ Скопје-86, ЦЈЗ Битола-79, ЦЈЗ Прилеп-35, ЦЈЗ Тетово–59, ЦЈЗ Куманово-62, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–167, Жан Митрев (Филип Втори)-77, Авицена-113, Биотек-152, Систина-65, лабораторија Лаор-118, Синлаб-18, Ремедика-18, Плодност–54, Генеа-7, Никоб лаб-223, ВФВ Медикал-43, Ели Медика-24, Ројал Медика–15, Спектра-ММ-12, Рапид Лаб – 7, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.373.

Досега во земјата се направени вкупно 1.436.695 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 210.447, бројот на оздравени пациенти е 194.625, на починати е 7.367, а бројот на активни случаи изнесува 8.455.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 91948, активни 3846

Куманово 12684, активни 315

Тетово 11239, активни 197

Прилеп 9918, активни 425

Битола 8183, активни 659

Гостивар 8048, активни 47

Велес 7140, активни 370

Кавадарци 6704, активни 335

Штип 6442, активни 222

Охрид 6310, активни 246

Струмица 5987, активни 115

Кичево 4193, активни 97

Струга 3875, активни 56

Кочани 3851, активни 236

Гевгелија 2704, активни 150

Неготино 2507, активни 91

Свети Николе 2077, активни 76

Крива Паланка 1821, активни 166

Радовиш 1682, активни 85

Ресен 1664, активни 93

Дебар 1453, активни 3

Берово 1336, активни 64

Делчево 1295, активни 124

Виница 1132, активни 48

Пробиштип 1094, активни 54

Валандово 885, активни 29

Кратово 731, активни 76

Богданци 617, активни 29

Крушево 574, активни 27

Демир Хисар 567, активни 86

Македонски Брод 483, активни 4

Демир Капија 419, активни 10

Македонска Каменица 388, активни 55

Пехчево 338, активни 14

Дојран 158, активни 5