Денеска се регистрирани 1964 случаи на Ковид-19, починаа 7 лица во изминативе 24 часа

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 7.724 тестови, а регистрирани се 1.964 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 1070, Битола – 226, Прилеп – 122, Куманово – 52, Охрид – 51, Валандово – 44, Радовиш – 35, Велес – 32, Гевгелија – 31, Кавадарци – 29, Тетово и Кочани по – 22, Гостивар и Крушево по – 21, Струга и Струмица по  – 20, Кичево и Крива Паланка по – 17, Ресен и Богданци по – 13, Штип, Неготино и Делчево по – 12, Свети Николе – 10, Кратово – 9, Демир Хисар – 8, Берово, Пробиштип, Македонски Брод и Пехчево  по – 4, Дебар, Виница и Македонска Каменица по - 2, Демир Капија – 1.

Поради технички проблем во системот Мој Термин во текот на денешниот ден не беа евидентирани оздравени лица. Оздравените лица од денешниот ден ќе бидат прикажани во утрешната информација.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 7 починати лица: 2 починати лица од Скопје (82г и 87г), 2 починати лица од Прилеп (74г и 86г) и по едно починато лице од Ресен (67г), Струга (71г) и Крива Паланка (39г). Пријавените лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се 6 лица, 2 починати лица од Гевгелија (66г и 78г) и по едно починато лице од Скопје (71г), Битола (78г), Делчево (70г) и Кавадарци (76г), починати во период од 30.12.2021-08.01.2022г. Починатите се на возраст од 66 години до 78 години. Од пријавените 3 лица се починати во болнички услови и 3 во домашни услови.

Направени се 7.724 тестови преку: ИЈЗ-584, ЦЈЗ Скопје-117, ЦЈЗ Битола-121, ЦЈЗ Прилеп-61, ЦЈЗ Тетово–20, ЦЈЗ Куманово-97, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-23, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–4, Жан Митрев (Филип Втори)-192, Авицена-409, Биотек-511, Систина-147, лабораторија Лаор-314, Синлаб-78, Ремедика-31, Плодност-146, Генеа-36, Никоб Лаб-755, ВФВ Медикал-77, Ели Медика-136, Ројал Медика–46, Спектра-ММ-50, Рапид Лаб–47, Жан Митрев Струмица–24, Нова Лаб Дијагностика–5, Рамус-51, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 3.642.

Досега во земјата се направени вкупно 1.672.767 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 236.241, бројот на оздравени пациенти е 215.853, на починати е 8.055, а бројот на активни случаи изнесува 12.333.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 105740, Активни 7278

Куманово 13440, Активни 311

Тетово 11557, Активни 135

Прилеп 11414, Активни 655

Битола 10343, Активни 1101

Гостивар 8210, Активни 128

Кавадарци 7757, Активни 345

Велес 7685, Активни 191

Охрид 7179, Активни 443

Штип 6937, Активни 188

Струмица 6483, Активни 212

Кичево 4435, Активни 115

Кочани 4211, Активни 107

Струга 4025, Активни 92

Гевгелија 3133, Активни 196

Неготино 2723, Активни 80

Свети Николе 2189, Активни 36

Крива Паланка 2022, Активни 65

Ресен 1985, Активни 108

Радовиш 1899, Активни 94

Делчево 1521, Активни 55

Берово 1499, Активни 19

Дебар 1469, Активни 11

Виница 1200, Активни 21

Пробиштип 1177, Активни 35

Валандово 1130, Активни 93

Кратово 806, Активни 17

Богданци 725, Активни 42

Демир Хисар 673, Активни 32

Крушево 674, Активни 70

Македонски Брод 568, Активни 25

Демир Капија 441, Активни 8

Македонска Каменица 435, Активни 7

Пехчево 370, Активни 11

Дојран 186, Активни 7