Денеска се регистрирани 183 нови случаи на Ковид 19, починаа 18 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 2.035 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 132, Куманово – 13, Кавадарци – 6, Прилеп, Струга и Крива Паланка – по 3, Тетово, Битола, Велес, Охрид, Срумица, Кичево, Кратово и Демир Капија – по 2, Гостивар, Штип, Кочани, Гевгелија, Свети Николе, Берово и Македонска Каменица – по 1.

Регистрирани сe 531 оздравени пациенти од: Скопје – 189, Тетово – 68, Струмица – 32, Гостивар – 26, Дебар – 24, Кавадарци - 23, Куманово – 22, Кичево – 17, Битола и Штип  - по 12, Прилеп, Велес, Свети Николе и Берово – по 11, Делчево – 9, Крива Паланка и Ресен – по 8, Пробиштип – 7, Кочани – 6, Македонски Брод – 5, Радовиш – 4, Неготино и Валандово – по 3, Кратово и  Крушево – по 2, Струга, Гевгелија, Македонска Каменица, Богданци и Пехчево – по 1.

Пријавени се 18 починати лица: 9 починати лица од Скопје (85г, 80г, 69г, 67г, 64г, 61г, 59г, 57г, 52г), 4 починати лица од Кавадраци (88г, 88г, 72г, 60г), по две починати лица од Тетово (81г и 48г)  и  Битола (81г, 79г), едно починато лице од Гостивар (78г).

Од пријавените 18 лица, 16 се починати во болнички услови, а две се починати во домашни услови.

Направени се 2.035 тестови преку: ИЈЗ-34, ЦЈЗ Скопје-29, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-3, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, Жан Митрев (Филип Втори)-76, Авицена-116, Биотек-158, Систина-85, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност–0, Генеа-0, Никоб лаб-316, ВФВ Медикал-39, Ели Медика-55, Ројал Медика –0,  ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.124.

Досега во земјата се направени вкупно 1.225.089 тестирање на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 183.705 бројката на оздравени пациенти е 164.383, на починати е 6.277, а бројот на активни случаи изнесува 13.045.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 79429, Активни 5791

Куманово 10756, Активни 889

Тетово 10650, Активни 1115

Прилеп 8821, Активни 273

Гостивар 7870, Активни 662

Битола 6866, Активни 254

Велес 5932, Активни 248

Охрид 5714, Активни 592

Кавадарци 5625, Активни 171

Струмица 5490, Активни 535

Штип 5457, Активни 222

Кичево 3796, Активни 468

Струга 3719, Активни 632

Кочани 3070, Активни 103

Гевгелија 2328, Активни 72

Неготино 2276, Активни 45

Свети Николе 1778, Активни 107

Ресен 1470, Активни 99

Дебар 1433, Активни 192

Радовиш 1421, Активни 106

Крива Паланка 1325, Активни 59

Берово 1178, Активни 48

Делчево 1095, Активни 66

Виница 990, Активни 45

Пробиштип 876, Активни 43

Валандово 768, Активни 31

Богданци 539, Активни 23

Крушево 518, Активни 16

Кратово 508, Активни 58

Македонски Брод 452, Активни 34

Демир Хисар 418, Активни 10

Демир Капија 406, Активни 5

Пехчево 307, Активни 10

Македонска Каменица 285, Активни 17

Дојран 139, Активни 4