Букер постигна 52 поени и рекордни осум тројки во кариерата против Пеликанс

Кошаркарот на Феникс санс, Девин Букер ноќеска го одигра еден од своите најдобри натпревари во сезоната. Тој постигна 52 поени и осум рекордни осум тројки во кариерата во победата над Њу Орлеанс пеликанс со 124:111.

За 39 минути на теренот Букер имаше и девет асистенции, три скока и една блокада.

Букер стана првиот НБА играч по Вилт Чембрлен кој постигнал најмалку 50 поени во три последователни натпревари против истиот противник.

Претходно, Девин имаше 52 поени во победата над Пеликанс на 19 јануари, а на 12 декември 2022 година, неговите 58 поени исто така им помогнаа на Санс да победат над клубот од Луизијана.