Бујар Османи во работна посета на Рим и Ватикан
Foto

Бујар Османи во работна посета на Рим и Ватикан

Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Бујар Османи, од денеска ќе биде во работна посета на Италијанската Република и Светата Столица. Во рамки на посетата на Италија, Османи ќе оствари средба со неговиот домаќин, министерот за надворешни работи и меѓународна соработка на Италијанската Република, Луиџи Ди Мајо, а во агендата е предвиден и состанок со членовите на Комисијата за надворешни работи при Долниот Дом на Парламентот, предводени од претседателот на Комисијата, Пиеро Фасино. 

На средбите, како што соопшти денеска МНР, се очекува да бидат отворени прашањата поврзани со билатералните односи, иднината на процесот на проширување на Европската унија, и во тој контекст, поддршката од страна на Италија за почеток на преговорите на Северна Македонија. Покрај политичките релации меѓу двете земји, на средбите ќе бидат опфатено продлабочувањето на економските односи, како и секторската соработка во останатите сегменти на општественото живеење. 

-Истиот ден, Османи ќе оствари посета и на Светата Столица каде ќе има средба со ватиканскиот секретар за односи со државите, монсињор Пол Ричард Галагер. Покрај можностите за унапредување на соработката меѓу Република Северна Македонија и Светата Столица во области од взаемен интерес, а ќе се разговара и за теми засновани врз значајни историски врски, споделени културни вредности и заеднички духовно традиции, се вели во соопштението од МНР.

0 Коментари

Остави коментари