Бугарскиот европратеник Ќучук за ЕВРОПАТ: Говорот на омраза се поттикнува и од Софија и од Скопје
Foto

Бугарскиот европратеник Ќучук за ЕВРОПАТ: Говорот на омраза се поттикнува и од Софија и од Скопје

Европската Комисија испраќа пораки и до двете страни - Договорот за добрососедство треба да го почитува и официјална Софија, вели Илхан Ќучук, бугарски европратеник и известувач за Македонија во Европскиот Парламент во интервју за ЕВРОПАТ. На прашање дали Бугарија го прекрши членот 2 од спогодбата со блокадата врз македонските евроинтеграции, Ќучук вели дека не требаше да се стигне дотука.

0 Коментари

Остави коментари