Бројот на починати од Ковид-19 во Бразил надмина 35.000
Foto

Бројот на починати од Ковид-19 во Бразил надмина 35.000

Бројот на смртни случаи од коронавирусот во Бразил во последните 24 часа се зголеми за 1.005, на 35.026, соопшти бразилското Министерство за здравство.

Во тој период пријавени се 30.830 новозаразени, со што вкупниот број на заразени се зголеми на 645.771.

Бразил е втора земја во светот по бројот на заразени, по САД, и четврта по бројот на починати, по САД, Велика Британија и Италија.

0 Коментари

Остави коментари