Брајтон првпат победи против некој од Топ 6 тимовите во Англија
Foto

Брајтон првпат победи против некој од Топ 6 тимовите во Англија

Со синоќешната победа од 2:1 на гостувањето кај Арсенал, екипата на Брајтон испиша своја клупска историја и постави рекорд.

Брајтон првпат победи тим од англиската „голема шесторка“, и првпат на некој од тие тимови (Ливерпул, Манчестер сити, Манчестер јунајтед, Арсенал, Челси, Тотенхем) успеа да му даде повеќе од еден гол.

 

Арсенал сега има серија од девет меча по ред без победа, тоа е нивна најцрна серија од март 1977 година досега, кога не славеа на десет средби во низа.

0 Коментари

Остави коментари