Ботас: Ако не станам шампион, сакам Хамилтон да ја освои титулата

Пилотот на Мерцедес, Валтери Ботас рече дека нема да се откаже од обидот да ја освои титулата во Формула 1 шампионатот, сè додека постојат и теоретски шанси за такво нешто.

Во исто време, Ботас призна дека ако тој самиот не може да победи, повеќе би сакал да го види својот тимски колега Луис Хамилтон како шампион отколку Макс Верстапен.

На шест трки до крајот на шампионатот, Ботас е вкупно трет со 85,5 поени зад водечкиот Макс Верстапен.

– Во теорија, сè уште имам шанса за титулата. Но, ако не можам да станам шампион, тогаш подобро е да ја освои титулата Луис. Како што реков пред неколку недели, фокусот е на тековната сезона. Тимот има тешка задача да ја заврши. Значи, треба да продолжиме да работите. Што се однесува до Алфа Ромео, сè уште не сум бил таму. Имавме само неколку состаноци. Сигурен сум дека во одреден момент ќе ја посетам базата на Алфа и ќе зборуваме посуштински, но сега целото внимание треба да биде насочено кон тековната сезона, додаде Ботас.