Бостон победнички кај Сакраменто, пораз за Клиперси и тешка повреда на Пол Џорџ

Кошаркарите на Бостон го победија Сакраменто со 132-109. Селтикси до триумф ги предводеше Џејсон Тејрум со 36 поени, осум скока и четири асистенции. Џејлен Браун додаде 27 поени со пет скока и четири асистенции.

За Сакраменто ова беше вториот пораз по рез. Кај нив најефикасен беше Деарон Фокс со 18 поени, додека Домантас Сабонис оствари трипл-дабл со 16 поени, 13 скока и 12 асистенции.

Атланта го совладаа Детроит со 129-107, и му го нанесоа четвртиот пораз по ред. Атланта триумфираше на крилата на Тре Јанг со 30 поени, додека Богдановиќ постигна 18.

Кошаркарите на ЛА Клиперс загубија од Оклахома мининамално со 100-101, меѓутоа на долго време го загубија Пол Џорџ кој доживеа лоша повреда на коленото. Џорџ при еден скок, лошо згазна, и го измести коленото. Веројатно за него сезоната е завршена.