Борусија Дортмунд се врати на лидерската позиција во Бундеслигата
Foto

Борусија Дортмунд се врати на лидерската позиција во Бундеслигата

Екипата на Борусија Дортмунд повторно е на врвот на табелата во Германскиот фудбалски шампионат, откако вечерва на домашен терен го победи Мајнц. Дали „милионерите“ ќе останат на првата позиција ќе зависи од тоа што ќе направи Баерн Минхен во својот дуел од 29.коло што треба да го игра утре на гости против Фортуна Дизелдорф.

Резултати на натпреварите од 29.коло во германската Бундеслига:

Хановер – Борусија Менхенгладбах 0:1

Лајпциг – Волвсбург 2:0

Штутгарт – Баер Леверкузен 0:1

Вердер – Фрајбург 2:1

Борусија Д. – Мајнц 2:1.

Табела: Борусија Дортмунд 66 (29 натпревари), Баерн Минхен 64 (28), Лајпциг 58 (29), Ајнтрахт Франкфурт 52 (28), Борусија Менхенгладбах 51 (29)...

0 Коментари

Остави коментари