Бајден: „Железна купола“ пресретна и уништи неколку беспилотни летала

Бајден упати порака преку Икс социјалната мрежа дека одржува состанок со Советот на националната безбедност во Белата куќа и дека е активиран противвоздушниот ситем „Железна купола“ кој пресретнал и уништил неколку беспилотни летала.

Силни експлозии и блесоци на светлина можеа да се видат на небото над Ерусалим околу 2 часот по полноќ по локално време на 14 април.

Иранските беспилотни летала и проектили лансирани во невиден напад од големи размери врз Израел почнаа да навлегуваат во израелскиот воздушен простор, активирајќи сирени за воздушен напад низ целата земја. Се чини дека израелскиот систем за противвоздушна одбрана ги уништува дојдовните проектили пред каков било удар на земјата.

Портпаролот на израелските одбранбени сили Даниел Хагари објави видео изјава во која ги повтори упатствата на израелските цивили да останат во засолништата.

„Ве потсетувам дека без разлика од каде доаѓа заканата, кога ќе се огласи тревогата, мора да влезете во засолниште и да чекате таму не помалку од десет минути“, рече Хагари.

Тој предупреди дека цивилите „може да слушнат експлозии од пресретнување или паѓање на остатоци.