Асенсио би можел да ја продолжи кариерата во ПСЖ

Фудбалерот од средниот ред на Реал Мадрид, Марко Асенсио би можел да ја продолжи кариерата во ПСЖ, објави „ESPN“.

Страните веќе преговараат, освен тоа, агентот на 27-годишниот Шпанец, Жорге Мендеш е во добри односи со спортскиот директор на парижаните Луис Кампос, што би можело да придонесе за зделка.

За фудбалерот се заинтересирани и Астон Вила, Јувентус и Милан, но најпосакувана опција му е ПСЖ.

Во сезоната 2022/23, Асенсио постигна 12 гола и осум асистенции на 50 натпревари за Реал Мадрид во сите натпреварувања. Фудбалерот реши да го напушти клубот на крајот на сезоната како слободен играч.