Анкета: Србите најмногу му веруваат на Путин
Foto

Анкета: Србите најмногу му веруваат на Путин

Претседателот на Русија Владимир Путин е светски лидер во кој граѓаните на Србија имаат најмногу доверба, покажуваат резултатите од новогодишното истражување на „Политика“ и агенцијата „Фактор Плус“.

По Путин, кој доби 57 отсто од гласовите, следи кинескиот претседател Си Џинпинг со 36 проценти, германската канцеларка Ангела Меркел со 30 отсто и претседателот на САД, Доналд Трамп со 23 проценти од гласовите.

На прашањето по кој пат треба да оди Србија, 36 отсто од учесниците во истражувањето наведуваат дека треба да соработува и со Запад и со Исток, 30 проценти оти треба да го продолжи патот кон ЕУ, 21 отсто дека треба да се сврти кон Русија, додека 10 проценти се за политика на неутралност и потпирање на сопствените сили.

Истражувањето е спроведено од 17 до 26 декември, на примерок од 1.250 испитаници.

0 Коментари

Остави коментари