Андоновски за ТВ 24: Бројките на заразени не се реални, тие се уште поголеми
Foto

Андоновски за ТВ 24: Бројките на заразени не се реални, тие се уште поголеми

Доктор Ангелчо Андоновски специјалист педијатар во емисијата 24 анализа истакна дека лекарите најмногу посакуваат ковид пандемијата да заврши. Одлуката за продолжување на распустот дојде од причина дека токму во еден пик кој не е достигнат, бројките од изминатиот перод кои се големи.

- Тие се уште поголеми, имаме и домашни тестирања. Во ваков период на големи бројки, не смеевме а дозволиме децата да одат на училиште. Немаме педијатриски кадар и доволен капацитет на болниците кои би ги згрижиле тие деца, доколку дојде до зголемување на бројките. Свесни сме дека амбулантите и болниците се полнат со деца кои не се имуни на омикрон сојот.  Овој сој се покажа како доста агресивен. - вели доктор Андоновски.

0 Коментари

Остави коментари