Американски воен брод ослободи танкер заробен во Аденскиот залив

Американски воен брод одговори на повикот за помош на танкерот во Централ Парк, заробен од вооружени напаѓачи во близина на брегот на Јемен, а екипажот на бродот во моментов е надвор од животна опасност, соопштија денеска американските власти.

Еден од официјалните лица, кој сакаше да остане анонимен, изјави дека американскиот разурнувач Мејсон одговорил на повикот за помош на танкерот и тој сега е ослободен.

Инцидентот е последен во серијата напади во регионот на Блискиот Исток од почетокот на војната меѓу Израел и Хамас на 7 октомври. Случајот следи по минатонеделното запленување од страна на јеменските Хути на товарен брод поврзан со Израел во јужниот дел на Црвеното Море.