Алаба ја одби понудата на Манчестер сити, бидејќи сака да се пресели во Шпанија
Foto

Алаба ја одби понудата на Манчестер сити, бидејќи сака да се пресели во Шпанија

Дефанзивецот на Баерн, Давид Алаба, планира да го напушти германскиот тим во летниот преоден рок, пренесува „Билд“.

Според изворот, Австриец ја одбил понудата на Манчестер сити затоа што сака да се пресели во Реал Мадрид или Барселона, кои се заинтересирани за 27-годишниот фудбалер.

Претходно беше објавено дека Алаба започна соработка со добро познатиот агент Пини Захави.

Во сезоната 2019/20, Алаба одигра 28 меча за Баерн Минхен, постигна еден гол и запиша две асистенции. Вредноста на фудбалерот во моментов се проценува на 65 милиони евра. Договорот на Алаба со Баварците важи до летото 2021 година, но изворот вели дека играчот најверојатно нема да ја продолжи соработката.

0 Коментари

Остави коментари