72 нови случаи на Ковид 19, починати се 13 лицa
Foto

72 нови случаи на Ковид 19, починати се 13 лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-45, Куманово-4, Тетово-4, Гостивар-4, Штип-4, Кавадарци-3, Струга-4, Кичево-1, Свети Николе-1, Неготино-1, Дебар-1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1023 оздравени пациенти од: Скопје-511, Куманово-51, Тетово-32, Прилеп-46, Гостивар-29, Штип-17, Битола-34, Велес-38, Струмица-26, Кавадарци-50, Кочани-22, Кичево-11, Свети Николе-5, Гевгелија-15, Неготино-21, Дебар-22, Ресен-3, Крива Паланка-20, Радовиш-23, Берово-9, Делчево-1, Пробиштип-3, Виница-4, Валандово-5, Македонски Брод-2, Богданци-6, Крушево-3, Демир Капија-2, Пехчево-11, Дојран-1.

Починати се 13 лица, четири пациенти од Скопје (74, 69, 93 и 87г), три од Прилеп (69, 76 и 57г), еден пациент од Велес (51г), еден од Неготино (80г), еден од Дебар (71г), еден од Радовиш (66г), еден од Македонски Брод (66г) и еден пациент од Кратово (76г).Од нив еден пациент е починат вон, останатите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 89463, бројката на оздравени пациенти е 74800, на починати е 2739, а бројот на активни случаи изнесува 11924. Од вчера се евидентира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 38853, активни 7027

• Куманово 5050, активни 436

• Тетово 4977, активни 456

• Прилеп 4482, активни 267

• Гостивар 3546, активни 316

• Штип 3447, активни 167

• Битола 3174, активни 226

• Велес 2970, активни 310

• Охрид 2664, активни 367

• Струмица 2479, активни 365

• Кавадарци 2411, активни 366

• Струга 2152, активни 175

• Кочани 1702, активни 120

• Кичево 1671, активни 150

• Свети Николе 1061, активни 48

• Гевгелија 954, активни 116

• Неготино 945, активни 154

• Дебар 725, активни 106

• Ресен 712, активни 113

• Крива Паланка 705, активни 72

• Радовиш 676, активни 53

• Берово 567, активни 51

• Делчево 538, активни 155

• Пробиштип 482, активни 33

• Виница 476, активни 40

• Валандово 325, активни 24

• Демир Хисар 241, активни 13

• Македонски Брод 239, активни 14

• Богданци 214, активни 32

• Кратово 209, активни 15

• Крушево 192, активни 33

• Македонска Каменица 189, активни 47

• Демир Капија 179, активни 36

• Пехчево 175, активни 14

• Дојран 81, активни 7

Направените 793 теста се преку: ИЈЗ-84, ЦЈЗ Скопје-39, Авицена-155, Биотек-78, МАНУ -59, Жан Митрев (Филип Втори)-89, Систина со PCR метода -100, лабораторија Лаор –61, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-0, Инфективна клиника-2, ГАК-0, Синлаб-27, Ремедика-24, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -75, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 435.361 тестирања на Ковид -19.

 

0 Коментари

Остави коментари