594 нови случаи на Ковид 19, починати се 3 лица
Foto

594 нови случаи на Ковид 19, починати се 3 лица

Во последните 24 часа се направени 2617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19 во:

- Скопје 303

- Куманово 22

- Дебар 5

- Штип 13

- Прилеп 19

- Тетово 26

- Струга 12

- Велес 17

- Битола 18

- Охрид 10

- Кавадарци 7

- Гостивар 12

- Гевгелија 13

- Струмица 34

- Крива Паланка 7

- Радовиш 6

- Кочани 18

- Пробиштип 3

- Демир Хисар 2

- Пехчево 1

- Берово 2

- Валандово 7

- Виница 2

- Делчево 5

- Кратово 1

- Свети Николе 2

- Кичево 17

- Ресен 7

- Неготино 3

Во болнички услови починати се 3 лица, пациент од Куманово (70г), од Прилеп (67г) и еден пациент од Богданци (75г). 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 162 оздравени пациенти од:

-Скопје 79

-Штип 8

-Прилеп 6

-Тетово 5

-Струга 1

-Велес 2

-Битола 3

-Кавадарци 2

-Гостивар 3

-Гевгелија 2

-Струмица 12

-Крива Паланка 6

-Радовиш 1

-Кочани-8

-Пробиштип 1

-Македонски Брод 1

-Берово 8 

-Валандово 3

-Свети Николе 7

-Кичево 4

Досега во земјата се направени вкупно 219.158 тестирања на Ковид -19.  

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 23201, бројката на оздравени пациенти е 17111, на починати е 824, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 5266.

0 Коментари

Остави коментари