303 нови случаи на Ковид 19, починати се 41 лицe

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: 

Во последните 24 часа се направени 1.405 тестирања, а регистрирани се 303 нови случаи на КОВИД-19 во:

Скопје – 195, Прилеп – 28, Куманово – 17, Гостивар – 14, Тетово – 8, Кавадарци – 7, Велес, Штип и Неготино – по 6, Струга и Кичево – по 3, Струмица и Гевгелија – по 2, Охрид, Кочани, Ресен, Радовиш, Дебар и Пробиштип – по 1 лице. 

Регистрирани се 1169 оздравени пациенти од: Скопје – 532, Прилеп – 78, Кавадарци – 63, Куманово – 58, Неготино – 47, Велес – 44, Гостивар – 42, Штип – 36, Тетово и Битола – по 34, Кочани – 22, Гевгелија – 21, Крива Паланка – 19, Делчево и Берово - по 14, Струмица - 13, Свети Николе, Валандово и Богданци - по 11, Ресен – 9, Дебар – 8, Кичево, Радовиш и Македонски Брод – по 7, Крушево и Демир Хисар - по 5, Пробиштип, Демир Капија и Пехчево – по 4, Кратово и Дојран – по 2, Охрид – 1. 

Пријавени се вкупно 41 починато лице: 16 од Скопје (34г,41г,50г,60г,64г,65г, 3 лица на 67г., 69г,70г, 71г,72г, 77г, 80г и 86г), по 5 пациенти од Прилеп (43г, 2 лица на 67г, 71г и 78г) и Велес (44г,66г,70г,74г и 81г), по 3 пациенти од Куманово (2 лица на 78г и 79г), и Неготино (60г, 74г и 79г), по еден пациент од Струга (22г), Берово (50г), Гевгелија (60г), Виница (62г), Штип (63 г), Струмица (64г), Гостивар (72г), Кочани (80г), и Дебар (85г). Од починатите лица, сите се починати во болнички услови, освен еден кој е во домашни услови. 

Направени се 1.405 тестови преку: ИЈЗ-207, ЦЈЗ Скопје-38, ЦЈЗ Битола-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-2, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, МАНУ-33, Жан Митрев (Филип Втори)-208, Авицена-0, Биотек-190, Систина-360, лабораторија Лаор–0, Синлаб-30, Ремедика-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 337. 

Досега во земјата се направени вкупно 616.862 тестирања на Ковид-19. 

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 127.240, бројката на оздравени пациенти е 105.524, на починати е 3.716, а бројот на активни случаи изнесува 18.000. 

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна: 

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 56944, активни 9143

Прилеп 6933, активни 1030

Куманово 6683, активни 773

Тетово 6223, активни 545

Гостивар 4475, активни 452

Велес 4379, активни 650

Кавадарци 4367, активни 685

Битола 4258, активни 622

Штип 4195, активни 398

Охрид 4052, активни 732

Струмица 3193, активни 313

Струга 2644, активни 208

Кочани 2207, активни 217

Кичево 1962, активни 150

Неготино 1892, активни 397

Гевгелија 1777, активни 373

Свети Николе 1248, активни 105

Крива Паланка 1044, активни 92

Ресен 982, активни 148

Радовиш 877, активни 104

Дебар 848, активни 44

Делчево 835, активни 85

Берово 811, активни 98

Пробиштип 672, активни 87

Виница 592, активни 59

Валандово 494, активни 66

Крушево 430, активни 133

Богданци 399, активни 70

Демир Капија 349, активни 78

Кратово 326, активни 29

Демир Хисар 320, активни 41

Македонски Брод 292, активни 30

Пехчево 226, активни 26

Македонска Каменица 201, активни 8

Дојран 110, активни 9