24 Отворено - Дали владината коалиција е на стаклени нозе?
Foto

24 Отворено - Дали владината коалиција е на стаклени нозе?

Утре во Собранието почнува амандманската расправа за предлог измените на Изборниот законик. ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ поднесоа илјадници амандмани за двата предлог-закони на помалите партии, за една изборна единици и за отворени листи. Дали владината коалиција е на стаклени нозе? Кој се уште силно ги држи нераскинливите врски на некогашните децениски коалициони партнери ВМРО и ДУИ? Опозицијата обвинува за тиранија на власта над помалите партии во Собранието. Поднесувачите на иницијативата за една изборна единица бараат да се повлечат амандманите. Ситно до техничка Влада и во предворје на изборите. што не очекува?

Во 24 Отворено дебатираат: Влатко Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ, Дамјан Манчевски - СДСМ, Артан Груби - ДУИ и Маја Морачанин од ДОМ.

0 Коментари

Остави коментари