17 повредени во железничка несреќа во Италија

Најмалку 17 лица се повредени во железничка несреќа во северна Италија. Сударот се случил во додека возовите се движеле со мала брзина, а сите повредени се здобиле со полесни повреди. 

Несреќата се случила околу 20 часот и 30 минути на дел од пругата меѓу градовите Болоња и Римини, во северниот италијански регион Емилија Ромања.