142 казнети возачи во Скопје, 15 биле без возачка

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територија на град Скопје изречени се вкупно 142 мерки, меѓу кои за возење без возачка дозвола 15 санкции, 10 мерки за технички неисправни и нерегистрирани возила, 12 санкции за возење повеќе од дозволената брзина.

Изречени се 17 мерки за користење мобилен телефон, шест мерки за минување на затворен сигнал (црвено светло), 38 за непрописно паркирање.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови.