1.394 нови случаи на Ковид 19, починати се 45 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: 

Во последните 24 часа се направени 4.920 тестирања, а регистрирани се 1.394 нови случаи на КОВИД-19 во:

Скопје – 592, Куманово - 104, Битола – 101 ,Прилеп – 63,Велес – 60, Кавадарци – 50, Охрид – 39, Тетово -38, Штип – 37, Гостивар – 35, Струмица – 31, Кичево – 30, Кочани – 24, Неготино – 21, Свети Николе и Ресен – по 19, Гевгелија – 18, Струга – 17, Радовиш и Берово – по 14, Делчево и Виница – по 11, Крива Паланка - 10 ,Валандово – 8, Богданци - 6, Демир Капија – 5, Македонски Брод – 4, Дебар – 3, Пробиштип,Кратово и Пехчево – по 2, Крушево, Демир Хисар,Македонска Каменица и Дојран – по 1. 

Регистрирани се 479 оздравени пациенти од: Скопје – 245, Прилеп – 35, Кавадарци – 27, Куманово и Велес – по 21, Битола и Свети Николе – по 15,Гостивар,Струмица и Гевгелија – по 12, Кочани – 11, Неготино -10, Тетово – 9, Берово,Валандово и Богданци – по 6, Пробиштип – 4, Кичево – 3 , Македонски Брод – 2, Штип,Ресен,Радовиш, Виница, Крушево,Кратово и Пехчево – по 1 . 

Пријавени се вкупно 45 починати лица: 15 од Скопје (95, 88г, 88г,  87г. 84г. 84г, 83г, 76г, 74г, 74г, 72г, 69г, 69г, 60г и 50г), - по 4 од Прилеп (82г, 71г, 56г, 54г) - по 3 од Тетово (80г, 75г, 74г, ) и Гостивар (80г, 74г, 66г) - по 2 од Битола (79г и 71г) ,Куманово ( 76г и 67г ), Струмица (74г и 66г), Кочани (68г и 63г) и Кичево (71г и 61г) – по 1 починат од Кавадарци (65г), Штип (50г) , Гевгелија (65г), Велес (83г), Ресен (70г), Радовиш (65г), Виница (70 г), Валандово (60г), Демир Капија(72г) и Демир Хисар (66г). 44 пациенти се починати во болнички услови, додека 1 пациент е починат во домашни услови. 

Направени се 4.920 тестови преку: ИЈЗ-790, ЦЈЗ Скопје-84, ЦЈЗ Битола-101, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-4, лабораторија болница Козле-11, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–152, МАНУ-164, Жан Митрев (Филип Втори)-220, Авицена-352, Биотек-353, Систина-339, лабораторија Лаор-509, Синлаб - 122, Ремедика-58, Плодност – 63, Генеа – 6, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.589. 

Досега во земјата се направени вкупно 638.327 тестирања на Ковид-19. 

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 134.134, бројката на оздравени пациенти е 108.676, на починати е 3.905, а бројот на активни случаи изнесува 21.553.

 

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

 

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 59986, активни 10613

Прилеп 7253, активни 1130

Куманово 7124, активни 1047

Тетово 6435, активни 659

Битола 4738, активни 981

Велес 4678, активни 818

Гостивар 4647, активни 521

Кавадарци 4582, активни 749

Штип 4375, активни 499

Охрид 4258, активни 876

Струмица 3369, активни 408

Струга 2728, активни 274

Кочани 2321, активни 280

Кичево 2084, активни 228

Неготино 1979, активни 393

Гевгелија 1904, активни 415

Свети Николе 1304, активни 129

Крива Паланка 1099, активни 125

Ресен 1058, активни 199

Радовиш 940, активни 140

Берово 876, активни 130

Дебар 867, активни 63

Делчево 862, активни 104

Пробиштип 709, активни 100

Виница 641, активни 96

Валандово 542, активни 96

Крушево 439, активни 127

Богданци 423, активни 81

Демир Капија 369, активни 88

Кратово 336, активни 30

Демир Хисар 331, активни 44

Македонски Брод 312, активни 43

Пехчево 238, активни 37

Македонска Каменица 212, активни 18

Дојран 115, активни 12