Свет

Попис на населението во Црна Гора

Пописот на населението во Црна Гора започна во недела на 3 декември. Дирекцијата за статистика на Црна Гора (Монстат) соопшти дека во следните 15 дена попишувачите ...

Земјотресот во Србија, се тресело и во Бугарија

Силен земјотрес утрово е регистриран во Србија. Епицентарот бил регистриран во областа Марковац, на длабочина од околу 2 километри. Жителите велат дека ...

Русија со дронови ја нападна Украина

Русија во текот на ноќта лансираше 12 дронови и крстосувачка ракета врз Украина, а украинскиот противвоздушен систем уништи 10 од дроновите пред да ја погодат целта, ...

Еден убиен и двајца повредени во напад со нож и чекан во близина на Ајфеловата кула

дно лице загина и двајца се повредени, откако маж со нож и чекан ги нападнал во центарот на Париз, во близина на Ајфеловата кула. Француските власти соопштија дека ...

Силен земјотрес на Филипините

Силен земјотрес со јачина од 7,6 степени го погоди Минданао, вториот по големина остров на Филипините, додека во меѓувреме беше издадено предупредување за цунами. ...

Вучиќ: Лавров ја кажа вистината дека Западот ја измами Србија по потпишувањето на Бриселскиот договор

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, во Дубаи изјави дека рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, на Министерскиот совет на ОБСЕ во Скопје ја ...

Во Њујорк 15 синагоги добиле лажни закани за бомби

Најмалку 15 синагоги во Њујорк денеска добиле закани за бомби кои се покажале дека се лажни, соопшти еврејската безбедносна агенција во Њујорк. Според Мич Силбер, ...

Северна Кореја се закани дека секое мешање во нејзините сателити ќе го смета за објава на војна

Северна Кореја денеска соопшти дека секое мешање во нејзините сателити ќе го смета за објава на војна. Пјонгјанг ќе одговори на секој обид на САД да ги попречат ...

САД: Газа мора да остане палестинска земја

Газа мора да остане палестинска земја, изјави денеска портпаролот на Советот за национална безбедност на Белата куќа, Џон Кирби, додавајќи дека САД се противат на ...

Баколас: Уверен сум дека ЕПП ќе ја предложи Фон дер Лајен за втор мандат на чело на ЕК

Уверен сум дека лидерите на членките на Европската народна партија (ЕПП) „ќе ја направат вистинската работа“ и ќе ја поддржат Урсула фон дер Лајен за втор ...