Слобода на медиуми

Секуловски: 5 милиони евра од буџетот ќе завршат во мала група медиуми

Постои опасност од нарушување на слободата на медиумите и влијание врз уредувачката политика на медиумите доколку се усвојат измените за Законот за аудио и ...

Приведено лицето кое физички нападнало снимател на ТВ Алсат

Пронајден напаѓачот на екипата на Алсат телевизија. Станува збор за 53 годишен жител на Скопје кој најпрвин вербално а потоа и визички го нападнал снимателот на ...

ЗНМ, ССНМ, СЕММ и МИМ: Обидот за внесување страв и самоцензура кај новинарите нема да успее

По реакцијата од компанјата Брако на документарната видео сторија „Убиство во Тетово“ на ИРЛ, новинарските здруженија и синдикатот го објавија следното ...

Втор ден предупредувачки протест во МИА

Вработените во Медиумската информативна агенција денеска повторно излегоа на предупредувачки протест во 11 часот, за време на паузата, пред просториите на ...

Предлог - закон за медиуми

Нов обид засеганатите да го кажат својот став за предложениот текст за медиуми. Две работни средби имало Министерството за информатичко општество и ...

Покрај противењето на целата експертската јавност и фелата, Владата не се откажува од намерата да дава пари на националните телевизии

Првата фаза од законот за медиуми кој е во Собрание и има дозвола од ЕУ треба да се усвои до 17-ти месецов. За предложениот текст од 5те национални телевизии, пак за ...

Георгиевски во СТУДИО 10: Сме имале лошо искуство со државни субвенции за национални телевизии, не може финансирањето да биде нерегулирано

Владата предложи законски измени за медиумите. Станува збор за две измени - прво, да се врати плаќањето на кампањи на приватни телевизии со национална концесија и ...

Јавната дебата за Законот за медиуми не се одржа, се претвори во работен состанок зад затворени врати

Ниту телекомуникациските и кабелските оператори, ниту еснафските новинарски здруженија и синдикат, ниту експертите кои кажаа не на предложениот текст за враќање ...

Се враќаат државните реклами - 75% од средствата завршуваат кај петте приватни национални телевизии?!

  Во политички тензична атомсфера, кога власта и опозицијата почнаа да преговарат за уставни измени, кога се зборува за предвремени избори, владата на маса ги ...

ЗНМ и меѓународни новинарски организации во скенирање на медиумската состојба во Македонија

На покана на Здружението на новинари на Македонија претставници на пет меѓународни новинарски и медиумски здруженија одржаа средби со државниот врв за скенирање ...