Македонија

Регионалната депонија во Новаци треба да биде готова од крајот на следната година

До крајот на оваа година се очекува да биде распишан тендер за набавка на опрема и отпочнување на градба на петте претоварни станици на регионалната депонија во ...

Една третина од граѓаните не веруваат во ниту еден политичар

Институтот за политички истражувања од Скопје денеска излезе со анкета за ставовите на граѓаните за нивната поддршка на политичките партии и политичарите, како и ...

Холандија ја прекина подршката за Судски совет бидејќи гледаат корупција

Холандија стави во мирување голем проект со Судскиот совет. Ова во итнервју го изјави за радио слободна европа го откри холандскиот амбасадор во земјава, Дирк Јан ...

Агелер: Уставните измени треба да се донесат до крајот на годинава

Пораката на сенаторот Марфи е јасна - Македонија до крајот на годината да донесе тешки одлуки, вели американската амбасадорка Анџела Агелер. Го потврди ставот на ...

Емисија „25 минути“: Речиси 90 проценти од студентите не знаат каде да пријават корупција

Речиси 90 проценти од студентите не знаат каде да пријават корупција - ДСКК излезе со кампања - Бидете херои на чесноста - пријавувајте неправедно доделени оценки, ...

Николов: Стратешка грешка е прекин на изградба на клинички центар

Стратешка грешка е прекин на изградба на клинички центар, обвинуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Според партијата, штетата во милионски суми од грешните политики на Владата на ...

Агелер: Пораката на сенаторот Марфи е јасна зошто треба уставните измени да се направат до крајот на годинава

Амбасадорката на САД, Анџела Агелер верува дека е јасна и важна пораката на американскиот сенатор Крис Марфи дека тешките одлуки за напредување во ...

Коп: Нема да има ново вето, уставните измени се гаранција за почеток на преговорите

Менувањето на преамбулата на Уставот е гаранција за почеток на новата фаза од преговарачкиот процес на Северна Македонија со ЕУ, уверува холандскиот амбасадор во ...

Ивановска: Нема да се затвори ниту едно одделение во битолската клиничка болница

Новата в.д. директорка на Клиничката болница во Битола, Елизабета Ивановска најавува дека нема да биде затворено ниту едно одделение во болницата и дека ќе ...

ДИЦ: Матурантката од СОУ „Свети Климент Охридски“ од Охрид не полагаше државна матура бидејќи не беше пријавена од училишната матурска комисија

Матурантката од училиштето „Свети Климент Охридски“ не полагаше државна матура бидејќи од страна на училишната матурска комисија не е пријавена за полагање ...